Fenykl obecný

Fenykl obecný, známý také pod latinským názvem Foeniculum vulgare, je rostlina, která je oblíbená pro svou výraznou anýzovou vůni a chuť. Tato bylina pochází z oblasti Středomoří, ale dnes je pěstována po celém světě. Fenykl je velmi variabilní rostlina, která může dosahovat výšky až dvou metrů. Její listy jsou jemně peřenosečné a květy jsou uspořádány v okolících. Plody fenyklu, které jsou často nesprávně označovány jako semena, jsou hlavní částí rostliny používané v kulinářství.

Fenykl je oblíbený v mnoha kuchyních po celém světě. Jeho plody se používají jako koření v indické, italské a středomořské kuchyni. Mladé výhonky a listy fenyklu lze použít jako bylinu v salátech nebo jako přílohu k rybám. Bulvy fenyklu, které mají sladkou, mírně anýzovou chuť, lze jíst syrové, pečené, vařené nebo grilované. Fenykl je také součástí některých alkoholických nápojů, jako je italský likér Sambuca.

Historicky byl fenykl využíván již v antickém Řecku, kde byl považován za symbol vítězství. Řekové ho používali také jako lék na různé zdravotní problémy, včetně problémů s trávením a dýcháním. V Římě byl fenykl považován za svatou rostlinu a byl používán v různých rituálech. V středověku byl fenykl v Evropě považován za ochrannou rostlinu, která měla schopnost odvracet zlé duchy.

Fenykl má také řadu léčivých vlastností. Je bohatý na vitamíny A, C a E, vápník, železo a draslík. Má také antioxidační a protizánětlivé účinky. Fenykl se často používá v tradiční medicíně pro léčbu různých zažívacích potíží, včetně nadýmání, kolik a zácpy. Také se používá k léčení respiračních potíží, jako je kašel a astma.

Fenykl obecný je tedy nejen chutnou a všestrannou součástí mnoha kuchyní, ale také rostlinou s bohatou historií a řadou léčivých vlastností. Jeho jedinečná chuť a aroma přidávají jídlu zvláštní nádech, ať už je použitý jako koření, bylina nebo zelenina.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

Fenykl obecný

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře