Glutaman sodný

Glutaman sodný, známý také pod názvem E621, je látka, která se v potravinářství používá jako dochucovadlo. Je to bílý krystalický prášek, který má slanou chuť a je rozpustný ve vodě. Glutaman sodný je sodnou solí kyseliny glutamové, která je jednou z nejdůležitějších aminokyselin v lidském těle.

Hlavní využití glutamanu sodného je v potravinářství, kde se používá jako dochucovadlo. Je součástí mnoha hotových jídel, polévek, omáček, uzenin a dalších výrobků. Glutaman sodný zvyšuje chuť potravin a zároveň potlačuje jejich nepříjemné pachy. Je také součástí některých druhů sýrů a jogurtů.

Historie glutamanu sodného sahá až do roku 1908, kdy ho poprvé izoloval japonský chemik Kikunae Ikeda. Ikeda zjistil, že tato látka je zodpovědná za specifickou chuť jeho oblíbené polévky z mořských řas. Tuto chuť nazval „umami“, což v japonštině znamená „příjemná, chutná“. Ikeda poté založil společnost Ajinomoto, která se stala prvním výrobcem glutamanu sodného na světě.

Glutaman sodný je v současnosti jedním z nejvíce používaných dochucovadel na světě. Jeho spotřeba se odhaduje na stovky tisíc tun ročně. Přestože je glutaman sodný obecně považován za bezpečný, některé studie naznačují, že jeho nadměrná konzumace může způsobovat zdravotní problémy, jako jsou migrény, astma nebo alergické reakce.

V posledních letech se však objevují také hlasy, které upozorňují na možné negativní účinky glutamanu sodného na zdraví. Některé studie naznačují, že nadměrná konzumace této látky může vést k obezitě a dalším zdravotním problémům. Přesto je glutaman sodný stále široce používán v potravinářském průmyslu a je součástí mnoha běžných potravin.

Závěrem lze říci, že glutaman sodný je významnou součástí moderního potravinářství. Jeho využití je široké a jeho chuť je oblíbená. Přesto je důležité sledovat jeho konzumaci a dbát na to, aby byla v rozumných mezích.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete Glutaman.

Glutaman sodný

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře