Hřebíček

Hřebíček je jedním z nejznámějších a nejčastěji používaných koření na světě. Jeho výrazná vůně a chuť je charakteristická pro mnoho kuchyní a receptů po celém světě. Hřebíček je vlastně sušený poupě hřebíčkovníku korunnatého, stromu původem z Moluckých ostrovů v Indonésii.

Hřebíček je známý svým silným, pikantním aroma a sladkou, teplou chutí. Je to důležitá součást mnoha tradičních receptů, od pečení až po pikantní pokrmy. V české kuchyni je hřebíček často používán v cukroví, kompotu, svařeném víně, ale také v některých druzích guláše nebo zelí.

Jedním z nejznámějších receptů s hřebíčkem je vánoční perník. Hřebíček dodává perníku jeho charakteristickou vůni a chuť a je nezbytný pro vytvoření pravého vánočního pocitu. Dalším oblíbeným receptem je svařené víno, kde hřebíček spolu s dalšími kořením, jako je skořice a badyán, vytváří jeho typickou zimní chuť.

Historicky byl hřebíček velmi ceněný a byl jedním z hlavních důvodů pro evropské mořeplavce, aby se vydali na nebezpečné cesty do Asie. V 16. a 17. století byl hřebíček tak ceněný, že jeho cena dosahovala výše zlata. Byl také používán jako přírodní lék na bolest zubů, protože má silné antiseptické vlastnosti.

Hřebíček má také zajímavou roli v historii. Byl jedním z koření, které vedlo k objevení nových obchodních cest a přispělo k rozvoji světového obchodu. V 17. století byl hřebíček tak důležitý, že Nizozemci dokonce zničili všechny hřebíčkovníky na Moluckých ostrovech, kromě těch, které měli pod kontrolou, aby udrželi monopol na jeho obchod.

Ať už je hřebíček používán v kuchyni nebo v historii, jeho význam a vliv jsou nesporné. Jeho jedinečná chuť a aroma přidávají hloubku a komplexnost mnoha pokrmům a jeho historický význam je stejně fascinující jako jeho chuť.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

Koření Hřebíček

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře