Jalovec

Jalovec je rod rostlin z čeledi cypřišovitých, který zahrnuje přibližně 50-67 druhů. Tento rod je rozšířený po celém světě, od Arktidy až po tropické oblasti. Jalovce jsou stálezelené keře nebo stromy, které dosahují výšky 1-40 metrů. Jsou známé svými aromatickými plody a jehlicemi, které se využívají v kulinářství a léčitelství.

Jalovec obecný je nejznámější druh jalovce v České republice. Je to stálezelený, pomalu rostoucí keř nebo strom, který může dosáhnout výšky až 10 metrů. Jeho plody, známé jako jalovčinky, jsou malé, kulaté bobule, které mění barvu z zelené na modročernou, jak dozrávají. Jalovčinky jsou velmi aromatické a mají silnou, nasládlou chuť.

Jalovčinky se tradičně využívají v kulinářství, zejména v receptech na gin a některé druhy likérů. Jsou také klíčovou složkou v receptech na divokou zvěř a vepřové maso, kde jejich silná chuť dobře doplňuje chuť masa. Jalovčinky se také používají k ochucení zelí a kysaných okurek.

V léčitelství se jalovec využívá pro své antiseptické, diuretické a stimulační vlastnosti. Je také součástí některých bylinných čajů a mastí. Historicky byl jalovec používán k ochraně před zlými duchy a nemocemi. V některých kulturách se věřilo, že jalovec přináší štěstí a ochranu.

Jalovec má také své místo v historii. V antickém Řecku byl jalovec považován za symbol čistoty a byl často používán při rituálech očišťování. V Římě byly jalovčinky používány jako levná náhrada pepře. Ve středověku byl jalovec považován za mocný lék proti moru a jiným nemocem.

Jalovec je tedy nejen krásnou rostlinou, ale také cenným zdrojem aromatických plodů, které se využívají v kulinářství a léčitelství. Jeho význam v historii a kultuře je také fascinující a ukazuje, jak mohou rostliny ovlivnit naše životy na mnoha různých úrovních.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

jalovcové koření bobule

jalovcové koření bobule

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře