Kajenský pepř

Kajenský pepř je jedním z nejznámějších a nejvíce používaných koření na světě. Jeho výrazná chuť a silná pálivost ho činí oblíbeným doplňkem mnoha kuchyní, od mexické po indickou. Tento článek se zaměří na základní popis kajenského pepře, jeho nejznámější použití v receptech a několik historických zajímavostí.

Kajenský pepř je druh chilli papričky, který je pojmenován podle města Cayenne ve Francouzské Guyaně. Je to malá, úzká paprička, která měří asi 10 až 25 cm na délku. Kajenský pepř je obzvláště známý svou vysokou pálivostí, která se měří na Scovilleově stupnici. Na této stupnici dosahuje kajenský pepř hodnoty mezi 30 000 až 50 000 Scovilleových jednotek, což ho řadí mezi středně pálivé chilli papričky.

Kajenský pepř se v kuchyni využívá především v sušené a mleté formě. Je oblíbeným kořením v mexické kuchyni, kde se používá do omáček, marinád a různých pikantních pokrmů. V indické kuchyni je kajenský pepř součástí tradiční směsi koření garam masala. Kajenský pepř se také často používá v receptech na grilované maso, kde dodává pokrmu pikantní chuť a krásnou červenou barvu.

Historicky byl kajenský pepř považován za léčivou rostlinu. Indiáni ho používali k léčení různých zdravotních potíží, od bolesti hlavy po zažívací problémy. V 19. století se kajenský pepř stal oblíbeným kořením v Evropě, kde byl považován za exotickou a vzácnou surovinu. Dnes je kajenský pepř oblíbený po celém světě a je považován za jedno z nejlepších koření pro zvýraznění chuti jídla.

Kajenský pepř je tedy nejen chutným a pikantním kořením, ale také má zajímavou historii a široké využití v kuchyni. Ať už ho používáte do omáček, marinád nebo grilovaných pokrmů, kajenský pepř je skvělým způsobem, jak přidat do vašeho jídla trochu ostré chuti.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

kajenský pepř mletý

kajenský pepř mletý

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře