Majoránka

Majoránka, známá také pod názvem origanum majorana, je aromatická bylina, která je oblíbená v kuchyni po celém světě. Je to trvalka, která pochází z oblasti Středozemí, konkrétně z Kypru a Turecka. Majoránka je příbuzná s oregánem, ale má jemnější a sladší chuť. Její listy jsou malé, oválné a světle zelené. Květy majoránky jsou malé, bílé nebo růžové.

Majoránka je oblíbená v mnoha kuchyních po celém světě, zejména v italské, řecké a francouzské. Je součástí známé francouzské bylinné směsi „Herbes de Provence“. V Itálii je majoránka často používána v pizzách a těstovinách. V Řecku je majoránka součástí tradičního jídla zvaného „souvlaki“. Majoránka je také oblíbená v německé a rakouské kuchyni, kde se používá v různých druzích klobás a uzenin.

Majoránka má dlouhou historii použití nejen v kuchyni, ale také v medicíně a náboženství. Ve starověkém Řecku byla majoránka symbolem štěstí a prosperity. Byla také používána v léčivých přípravcích pro své antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Ve středověku byla majoránka považována za symbol lásky a byla často používána v svatebních obřadech.

Majoránka má také řadu zdravotních přínosů. Je bohatá na vitamíny A, C a K, stejně jako na vápník, železo a draslík. Má také silné antioxidanty, které mohou pomoci chránit tělo před škodlivými volnými radikály. Majoránka je také známá svými relaxačními vlastnostmi a je často používána v aromaterapii pro svůj uklidňující účinek.

Ať už ji používáte v kuchyni, v léčivých přípravcích nebo jen pro její krásnou vůni, majoránka je skvělým doplňkem do jakékoliv zahrady nebo bytového prostoru. Je snadno pěstovatelná a její jemná, ale výrazná chuť a aroma ji činí nezbytnou součástí mnoha tradičních i moderních receptů. Bez ohledu na to, jak ji používáte, majoránka je skvělým způsobem, jak přidat trochu extra chuti a vůně do vašeho života.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

Marjoram plant

Marjoram plant

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře