Vanilka

Vanilka je jedním z nejznámějších a nejvíce používaných koření na světě. Její sladká a zároveň jemně pikantní chuť je oblíbená v mnoha kulturách a je nezbytnou součástí mnoha receptů. Vanilka pochází z rostliny zvané vanilkovník pravý, která je původem z Mexika. Dnes se však pěstuje v mnoha tropických oblastech po celém světě.

Vanilka se získává z plodů vanilkovníku, které se sklízejí, když jsou ještě zelené a nezralé. Následuje proces sušení, během kterého plody fermentují a získávají svou charakteristickou hnědou barvu a silnou vůni. Tento proces je velmi pracný a časově náročný, což je jedním z důvodů, proč je vanilka jedním z nejdražších koření na světě.

Vanilka se nejčastěji používá v cukrářství, kde je klíčovou složkou mnoha dezertů, jako jsou například vanilkové rohlíčky, vanilkové pudinky, zmrzlina nebo různé druhy dortů a koláčů. Její sladká chuť a vůně dokáže výrazně obohatit chuť těchto sladkých pokrmů. Vanilka se také často používá v parfumerii, kde je oblíbená pro svou teplou a sladkou vůni.

Historie vanilky je velmi zajímavá. Původně byla používána Aztéky jako přísada do nápoje z kakaových bobů. Po dobytí Aztéků Španěly byla vanilka přivezena do Evropy, kde se stala velmi oblíbenou. V 19. století se začala pěstovat na Madagaskaru, který je dnes největším producentem vanilky na světě.

Vanilka má také několik zdravotních přínosů. Je bohatá na antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Také se říká, že má uklidňující účinky a může pomoci při léčení různých kožních problémů.

Vanilka je tedy nejen chutným kořením, ale také rostlinou s bohatou historií a řadou zdravotních přínosů. Ať už ji používáte v kuchyni nebo jen pro její příjemnou vůni, vanilka je skutečně univerzální koření, které si zaslouží naši pozornost.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

Vanilkový lusk

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře