Wasabi

Wasabi je jednou z nejznámějších a nejvýraznějších chutí japonské kuchyně. Tato zelená pasta, která je často podávána k sushi a sashimi, je známá svým silnou pikantní chutí, které dokáže probudit i ty nejzdrženlivější chuťové pohárky.

Wasabi je koření, které pochází z rostliny Wasabia japonica, rostoucí v chladných a vlhkých oblastech Japonska. Rostlina je součástí rodiny Brassicaceae, do které patří také hořčice, zelí a křen. Právě s křenem je wasabi často srovnáváno, ačkoli jeho chuť je mnohem komplexnější a jemnější.

Hlavní použití wasabi najdeme v japonské kuchyni, kde je neodmyslitelnou součástí pokrmů jako sushi a sashimi. Wasabi se také používá v omáčkách, polévkách a jako koření k různým druhům masa. Jeho silná a ostrá chuť dokáže skvěle doplnit a vyvážit chutě ostatních ingrediencí.

Historie wasabi sahá až do období Asuka (592–710 n. l.), kdy byla tato rostlina v Japonsku pěstována pro své léčivé účinky. Wasabi má antibakteriální vlastnosti a bylo hojně využíváno k léčení různých nemocí. V období Edo (1603–1868) se wasabi začalo používat jako koření a stalo se oblíbenou součástí japonské kuchyně.

Přestože je wasabi dnes velmi oblíbené, jeho pěstování je poměrně náročné a časově nákladné. Rostlina potřebuje specifické podmínky – chladné a vlhké prostředí s čistou tekoucí vodou. To z něj činí jedno z nejdražších koření na světě. Většina wasabi, které se dnes prodává mimo Japonsko, je ve skutečnosti směs křenu, hořčice a potravinářské barvy.

Wasabi je tedy nejen chutným doplňkem k jídlu, ale také součástí bohaté historie a kultury Japonska. Ačkoli jeho chuť může být pro někoho příliš silná, pro milovníky japonské kuchyně je to nezbytná součást autentického gastronomického zážitku.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete produkty s wasabi.

Wasabi

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře