Kurkuma

Kurkuma, známá také jako indický šafrán, je koření, které je v posledních letech stále více uznáváno pro své léčivé vlastnosti. Tato rostlina pochází z jižní Asie, kde se již tisíce let používá v tradiční medicíně a kulinářství. Kurkuma je známá svou intenzivní zlatou barvou a specifickou chutí, která je mírně hořká a pepřová.

Hlavní složkou kurkumy je kurkumin, který je zodpovědný za její charakteristickou barvu a mnoho z jejích zdravotních přínosů. Kurkumin je silný antioxidant a má protizánětlivé vlastnosti. Vědecké studie naznačují, že může pomoci při léčení řady zdravotních problémů, včetně artritidy, Alzheimerovy choroby, rakoviny a srdečních chorob.

V kulinářství je kurkuma jedním z hlavních koření v indické kuchyni, kde je klíčovou složkou kari. Je také součástí tradičního nápoje zvaného zlaté mléko, který je směsí kurkumy, mléka a medu. Tento nápoj je v Indii a jiných asijských zemích oblíbený pro své zdravotní přínosy a příjemnou chuť.

Historicky byla kurkuma využívána nejen jako koření a lék, ale také jako barvivo. V Indii se používá v náboženských rituálech a svatebních obřadech. Věří se, že má čistící a posvátné vlastnosti. V některých kulturách se kurkuma používá také v kosmetice pro zlepšení pleti a výrobu přírodních barviv.

Kurkuma je také součástí ajurvédské medicíny, tradičního indického systému léčení. Ajurvédští lékaři ji používají k léčení řady onemocnění, včetně problémů s trávením, kožních onemocnění a infekcí.

Ačkoli je kurkuma známá a uznávána po celém světě, je důležité si uvědomit, že jako u všech přírodních léků, i její účinky mohou být různé a je třeba ji konzumovat s rozvahou. Předávkování kurkumou může způsobit nežádoucí vedlejší účinky, jako je žaludeční nepohodlí. Navíc, i když kurkuma může být prospěšná pro zdraví, neměla by nahradit lékařskou péči.

Kurkuma je tedy nejen chutné koření, ale také silný přírodní lék s bohatou historií a mnohastranným využitím. Její zdravotní přínosy a kulturní význam ji činí jedním z nejzajímavějších koření na světě.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na této stránce najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete také koření Kurkuma.

Kurkuma

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře