Kardamom černý

Kardamom černý, známý také jako královský kardamom nebo velký kardamom, je koření, které je v kulinářství velmi ceněné pro svou jedinečnou chuť a aroma. Jeho vědecké jméno je Amomum subulatum a pochází z rodiny zázvorovitých. Toto koření je původem z jižní Asie, konkrétně z oblastí Bhútánu, Indie a Nepálu.

Kardamom černý je výrazně větší než jeho zelený příbuzný a má silnější, těžší a méně sladkou chuť. Jeho semena jsou obalena v tlustém, tmavém plodu, který je sušený a používaný celý nebo mletý na prášek. Chuť černého kardamomu je komplexní, s nádechem kouře, mentolu a eukalyptu, což ho činí ideálním pro pikantní a robustní pokrmy.

V kulinářství je černý kardamom oblíbený především v indické a nepálské kuchyni, kde je součástí tradičních směsí koření, jako je garam masala nebo curry. Je také často používán v receptech na rýži, masové pokrmy, polévky a omáčky. Jeho silná chuť a aroma dodávají pokrmům hloubku a komplexnost. V některých kulturách je také používán v medicíně pro své léčivé vlastnosti, včetně podpory trávení a zmírnění bolesti hlavy.

Historicky byl černý kardamom považován za luxusní koření, které bylo dostupné pouze královským rodinám a bohatým obchodníkům. Jeho pěstování a obchodování bylo pečlivě střeženo a bylo součástí hedvábné stezky, kde byl vyměňován za jiné cenné zboží. V dnešní době je černý kardamom stále považován za jedno z nejdražších koření na světě, ale je široce dostupný a používán v mnoha kulturách po celém světě.

Kardamom černý je tedy nejen chutným a aromatickým kořením, ale také součástí bohaté historie a kultury. Jeho jedinečná chuť a aroma ho činí nezaměnitelným v mnoha tradičních receptech a jeho léčivé vlastnosti přidávají další rozměr jeho hodnotě. Bez ohledu na to, zda ho používáte v kuchyni nebo v léčitelství, černý kardamom je skutečně královským kořením.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete Kardamom.

Kardamom černý

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře