Kardamom zelený

Kardamom zelený, známý také jako Elettaria cardamomum, je jedním z nejstarších a nejdražších koření na světě, hned po šafránu a vanilce. Toto koření pochází z jižní Indie, kde se pěstuje již více než 2000 let. Dnes se kardamom pěstuje také v jiných tropických oblastech, jako je Guatemala, která je nyní největším světovým producentem tohoto koření.

Kardamom zelený je známý svým jedinečným aroma a chutí, které jsou kombinací sladké, pikantní a citrusové chuti. Je to malá, zelená tobolka, která obsahuje malá semena. Semena mohou být použita celá nebo mletá a jsou hlavní složkou mnoha různých druhů receptů.

V kulinářství se kardamom zelený používá v široké škále receptů. Je to klíčová složka v mnoha indických a středovýchodních receptech, včetně kari, masala čaje a různých druhů sladkostí. Kardamom se také často používá v pečení, zejména v severských zemích, kde je populární v receptech na vánoční pečivo. Kromě toho se kardamom používá v některých druzích likérů a koktejlů pro jeho jedinečnou a výraznou chuť.

Historicky byl kardamom zelený velmi ceněn pro své léčivé vlastnosti. V tradiční ájurvédské medicíně se používá k léčení různých onemocnění, včetně problémů s trávením a dýchacích cest. Kardamom má také antibakteriální vlastnosti a je známý svými relaxačními účinky.

Kardamom zelený má také zajímavou historii. Byl jedním z hlavních obchodních zboží na hedvábné stezce a byl velmi oblíbený u starověkých Řeků a Římanů. V středověku byl kardamom tak ceněný, že se používal jako měna. V 19. století se kardamom stal populárním v britské kuchyni díky koloniálnímu obchodu s Indií.

Kardamom zelený je tedy nejen chutným a všestranným kořením, ale také má fascinující historii a řadu potenciálních zdravotních přínosů. Jeho jedinečná chuť a aroma přidávají hloubku a komplexnost mnoha různým receptům a jeho použití se rozšířilo po celém světě. Bez ohledu na to, zda ho používáte v tradiční indické kari, ve vánočním pečivu nebo v koktejlu, kardamom zelený je skutečně nezaměnitelným kořením.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete Kardamom.

Kardamom zelený

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře