Kari koření

Kari koření je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších koření na světě. Jeho výrazná chuť a aroma přidávají jídlům nezaměnitelný charakter. Kari je však mnohem více než jen koření. Je to směs různých druhů koření, která se liší podle regionu, kde se vyrábí a používá.

Kari koření pochází z indické kuchyně, kde je jeho použití tisíce let staré. Slovo „kari“ v sanskrtu znamená „omáčka“ a odkazuje na tradiční indické jídlo, které se skládá z různých druhů zeleniny, masa nebo ryb vařených v pikantní omáčce. Kari koření se v Indii vyrábí ručně a každá rodina má svůj vlastní recept.

Hlavními složkami kari koření jsou kurkuma, koriandr, kmín, fenykl, hřebíček, černý pepř, kardamom, chilli a další. Kurkuma dodává kari jeho charakteristickou zlatavou barvu, zatímco ostatní koření vytvářejí jeho jedinečnou chuť.

Kari koření se používá v mnoha kuchyních po celém světě. Je základem pro mnoho indických, thajských, malajsijských a dalších asijských jídel. V Evropě se kari koření často používá v receptech na rýži, těstoviny, polévky a omáčky.

Jedním z nejznámějších jídel s kari kořením je indické kari, které se skládá z různých druhů masa, zeleniny nebo cizrny vařených v pikantní omáčce. Dalším populárním jídlem je thajské kari, které se vyrábí s kokosovým mlékem a čerstvými bylinkami.

Kari koření má také řadu zdravotních přínosů. Je bohaté na antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Kurkuma, jedna z hlavních složek kari, je známá svými protizánětlivými a protirakovinnými vlastnostmi.

Historie kari koření je stejně pestrá jako jeho chuť. První zmínky o kari pocházejí z indických kuchařských knih z 1. století př. n. l. V 18. století se kari koření dostalo do Evropy díky britským kolonistům, kteří ho přivezli z Indie. Od té doby se stalo oblíbeným kořením v mnoha kuchyních po celém světě.

Kari koření je tedy nejen chutným doplňkem k mnoha jídlům, ale také fascinujícím průvodcem historií a kulturou různých národů. Jeho jedinečná chuť a aroma přinášejí do našich kuchyní kousek exotického východu.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete Kari koření.

Kari koření

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře