Bazalka

Bazalka, známá také pod názvem bazilika, je oblíbená bylina, která je neodmyslitelnou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Její vědecký název je Ocimum basilicum a patří do čeledi hluchavkovitých. Pochází z tropických oblastí centrální Afriky a jihovýchodní Asie, ale dnes je pěstována téměř všude na světě.

Bazalka je jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky 20 až 60 cm. Její listy jsou obvykle zelené, ale existují i odrůdy s purpurovými nebo červenými listy. Květy bazalky jsou bílé nebo růžové a vytvářejí se na konci stonků. Bazalka je známá svým charakteristickým silným a sladkým aroma, které je způsobeno přítomností esenciálních olejů v listech.

Bazalka je nejznámější pro své použití v kulinářství. Je klíčovou složkou v mnoha tradičních receptech, zejména v italské kuchyni. Je nezbytnou součástí pesto, kde je spolu s piniovými oříšky, parmezánem, česnekem a olivovým olejem rozmixována do hladka. Bazalka se také často používá v salátech, například v tradičním italském salátu Caprese, kde se kombinuje s rajčaty a mozzarellou. Kromě toho se bazalka používá v mnoha dalších pokrmech, jako jsou těstoviny, pizzy, omáčky a polévky.

Historicky byla bazalka v mnoha kulturách považována za svatou rostlinu. V Indii je například stále považována za posvátnou a je součástí náboženských rituálů. V Řecku a Římě byla bazalka symbolem smutku a byla používána při pohřebních obřadech. Na druhou stranu, v Itálii byla bazalka symbolem lásky.

Bazalka má také řadu léčivých vlastností. Je bohatá na vitamíny A, C a K a obsahuje také mnoho minerálů, jako je draslík, vápník a železo. Bazalka má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a je také známa svými antioxidačními účinky.

Bazalka je tedy nejen chutnou a všestrannou bylinou, ale také rostlinou s bohatou historií a řadou prospěšných vlastností pro zdraví. Její pěstování je relativně snadné, takže si ji může každý vypěstovat doma na zahradě nebo na parapetu.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

Bazalka

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře