Kmín

Kmín je jednou z nejstarších a nejvíce používaných kořenících látek na světě. Tato rostlina, která je původem z východního Středomoří a západní Asie, je dnes pěstována téměř všude na světě. Její semena jsou známá pro svou výraznou chuť a aroma, které jsou využívány v mnoha kuchyních po celém světě.

Kmín je jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky 30-50 cm. Má tenké, větvené stonky a malé, bílé nebo růžové květy. Semena kmínu jsou malá, podlouhlá a mají hnědou barvu. Její vůně je silná a charakteristická, chuť mírně hořká a ostrá.

Kmín je neodmyslitelnou součástí mnoha tradičních receptů. V české kuchyni je nezbytný při přípravě tradičních pokrmů jako je guláš, svíčková na smetaně nebo vepřo-knedlo-zelo. Je také hlavní ingrediencí v některých druzích sýrů, například v tradičním českém tvarohu Olomoucké tvarůžky. V indické kuchyni se kmín používá v curry a dalších kořenících směsích. V Mexiku je zase základní součástí kořenící směsi taco.

Historie kmínu sahá až do starověkého Egypta, kde byl používán nejen jako koření, ale také v medicíně a při balzamování mrtvých. V Římě byl kmín považován za symbol lásky a věrnosti a byl často používán při svatebních obřadech. V středověké Evropě se věřilo, že kmín chrání před zlými duchy a čarodějnictvím.

Kmín má také řadu léčivých účinků. Je bohatý na železo a další minerály a vitamíny. Má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a podporuje trávení. Je také používán v tradiční medicíně pro léčbu různých onemocnění, včetně nachlazení, astmatu a artritidy.

Kmín je tedy nejen chutným a všestranným kořením, ale také rostlinou s bohatou historií a řadou prospěšných vlastností pro naše zdraví. Bez ohledu na to, zda ho používáte při vaření, jako lék nebo jen pro jeho příjemnou vůni, kmín je skutečně univerzální rostlinou, která si zaslouží naši pozornost.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

Kmín

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře