Tymián

Tymián je oblíbená bylina, která je známá svým charakteristickým aroma a širokým spektrem využití. Tato rostlina, která je původem z oblasti Středomoří, je dnes pěstována po celém světě a je nezbytnou součástí mnoha kuchyní.

Tymián je stálezelený keřík, který dorůstá do výšky 15 až 40 cm. Jeho listy jsou malé, podlouhlé a mají šedozelenou barvu. Květy jsou obvykle růžové nebo fialové. Tymián je známý svým silným, pikantním aroma, které je zároveň mírně sladké.

Tymián je oblíbený v kuchyni, kde se používá především jako koření. Je součástí známé francouzské směsi koření „Herbes de Provence“ a italské „Salsa verde“. Tymián se často používá při přípravě masitých pokrmů, polévek, omáček a marinád. Je také oblíbený při přípravě zeleninových pokrmů, jako jsou brambory nebo rajčata. Jeho silné aroma dokáže vyniknout i v pokrmech s výraznou chutí, jako je například jehněčí.

Historicky byl tymián považován za symbol odvahy a byl používán v léčitelství. V antickém Řecku byl tymián symbolem elegance a byl používán při rituálech. V Římě byl tymián považován za symbol síly a odvahy a byl používán při vojenských ceremoniích. V středověku byl tymián používán jako léčivá bylina a byl také součástí některých kouzel.

Tymián má také řadu léčivých účinků. Je bohatý na vitamíny C a K a obsahuje také mnoho minerálů, jako je vápník a železo. Má antiseptické a antibakteriální vlastnosti a je také známý svými protizánětlivými účinky. Tymián se často používá v aromaterapii a je součástí mnoha kosmetických a léčivých přípravků.

Tymián je tedy nejen chutnou a všestrannou bylinou, ale také bylinou s bohatou historií a řadou léčivých účinků. Jeho jedinečné aroma a chuť z něj dělají nezbytnou součást mnoha kuchyní po celém světě.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty.

Tymián

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře