Koriandr

Koriandr, známý také jako koriandr sativum, je rostlina, která patří do čeledi miříkovitých. Je to jednoletá bylina, která pochází z oblasti Středního východu a jižní Evropy. Koriandr je oblíbený v mnoha kuchyních po celém světě, a to díky svému jedinečnému aroma a chuti.

Koriandr je rostlina s tenkými stonky a jemnými listy, které jsou podobné petrželi. Květy jsou malé, bílé nebo růžové, a vytvářejí kulaté plody, které jsou známé jako koriandrová semena. Tato semena mají silnou, ale příjemnou vůni a jsou často používána jako koření v různých receptech.

Koriandr je velmi oblíbený v asijské, latinskoamerické a středomořské kuchyni. Jeho listy se často používají v salátech, omáčkách a polévkách, zatímco semena se používají jako koření v různých pokrmech, jako jsou kari, gulashe a marinády. Koriandr je také klíčovou součástí mnoha tradičních kořenících směsí, jako je indický garam masala nebo marocký ras el hanout.

Historicky byl koriandr jedním z prvních koření, které bylo přivezeno do Ameriky od Evropanů. Byl také jedním z hlavních koření používaných v egyptských mumifikačních rituálech. Věřilo se, že má magické vlastnosti a byl používán jako afrodiziakum. V moderní době je koriandr stále považován za důležitou součást mnoha tradičních léčebných systémů, včetně ájurvédy a tradiční čínské medicíny.

Kromě svého využití v kuchyni má koriandr také řadu zdravotních přínosů. Je bohatý na vitamíny A, C a K, stejně jako na minerály jako je draslík, vápník a železo. Má také silné antioxidační vlastnosti a je známo, že pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a regulovat hladinu cukru v krvi.

Koriandr je tedy nejen chutným a všestranným kořením, ale také cenným doplňkem zdravé stravy. Ať už ho používáte v kuchyni nebo jako součást vašeho zdravotního režimu, koriandr je rozhodně stojí za to mít v zásobě.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete Koriandr.

Koriandr

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře