Palmový cukr

Palmový cukr je přírodní sladidlo, které se získává z několika druhů palmových stromů. Je to tradiční sladidlo používané v mnoha zemích Asie, zejména v Indonésii a na Filipínách. Palmový cukr je známý svou bohatou karamelovou chutí a je často používán v tradičních asijských receptech.

Palmový cukr se vyrábí z mízy, která se získává z květů palmových stromů. Míza se poté vaří a zahušťuje, dokud nezíská konzistenci těsta. Toto těsto se pak nechá vyschnout a tvrdnout, čímž vznikají pevné bloky nebo granule palmového cukru. Barva palmového cukru se může lišit od světle hnědé po tmavě hnědou, v závislosti na druhu palmového stromu, ze kterého byl získán.

Palmový cukr je oblíbený pro svou jedinečnou chutí, která je mnohem komplexnější než chuť běžného bílého cukru. Má jemnou karamelovou chuť s nádechem vanilky a máty. Díky této chuti je palmový cukr ideální pro použití v různých receptech, zejména v těch, které pocházejí z jihovýchodní Asie. Je často používán v thajských, indonéských a filipínských dezertech, ale také v slaných pokrmech, jako jsou omáčky a marinády.

Historicky byl palmový cukr využíván v mnoha kulturách po celém světě. V Indonésii, kde je palmový cukr známý jako „gula jawa“, je to klíčová složka v mnoha tradičních receptech. Na Filipínách je palmový cukr, známý jako „panocha“, používán při výrobě tradičních sladkostí a dezertů. V Indii je palmový cukr, známý jako „jaggery“, používán v Ayurvedě, tradiční indické medicíně, pro jeho údajné léčivé vlastnosti.

Palmový cukr je také považován za zdravější alternativu k běžnému bílému cukru. Obsahuje několik vitamínů a minerálů, včetně draslíku, hořčíku a železa, a má nižší glykemický index než běžný cukr. To znamená, že jeho konzumace způsobuje pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi, což může být prospěšné pro lidi s diabetem nebo pro ty, kteří se snaží ovládat svou hladinu cukru v krvi.

Ať už ho používáte pro jeho jedinečnou chuť, zdravotní výhody, nebo pro jeho historický význam, palmový cukr je zajímavou a chutnou alternativou k běžnému bílému cukru.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete Palmový cukr.

Palmový cukr

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře