Směs pěti koření

Směs pěti koření je tradiční čínská směs koření, která se používá v mnoha asijských kuchyních. Její název odkazuje na pět základních chutí, které tato směs pokrývá: sladkou, kyselou, hořkou, pikantní a slanou.

Směs pěti koření se skládá z hvězdicového anýzu, hřebíčku, čínské skořice (někdy nahrazené klasickou skořicí), sečuánského pepře a fenyklu. Některé varianty mohou obsahovat i další koření, jako je kardamom nebo muškátový oříšek. Všechny tyto ingredience se obvykle rozdrtí na prášek a používají se k ochucení různých pokrmů.

Směs pěti koření je velmi oblíbená v čínské kuchyni, kde se používá k ochucení masa, drůbeže, ryb a tofu. Je také často součástí marinád a omáček. V japonské kuchyni se tato směs nazývá „shichimi togarashi“ a používá se především k dochucení nudlových pokrmů, jako je ramen.

Historie směsi pěti koření sahá až do starověké Číny, kde byla považována za symbol harmonie díky své schopnosti vyvážit pět základních chutí. V tradiční čínské medicíně se věřilo, že tato směs má léčivé vlastnosti a může pomoci vyrovnat energii v těle.

Směs pěti koření je také součástí některých tradičních čínských rituálů. Například během oslav čínského nového roku se používá k výrobě speciálních pokrmů, které mají přinést štěstí a prosperitu v nadcházejícím roce.

Ačkoli je směs pěti koření hluboce zakořeněná v asijské kuchyni, dnes se stává stále populárnější i v západním světě. Její jedinečná kombinace chutí přidává hloubku a komplexnost mnoha pokrmům a je ideální pro experimentování s novými recepty.

Při použití směsi pěti koření je důležité pamatovat na to, že je velmi silná a může snadno přebít ostatní chutě. Proto je nejlepší začít s malým množstvím a postupně přidávat podle chuti.

Ať už jste zkušený kuchař nebo jen začátečník, směs pěti koření je skvělým způsobem, jak přidat trochu asijského kouzla do vašich pokrmů.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete Směs pěti koření.

Směs pěti koření

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře