Tamarind

Tamarind, známý také jako indický datlík, je strom původem z Afriky, který je nyní rozšířený v mnoha tropických oblastech po celém světě. Je známý pro své sladkokyselé plody, které se používají v mnoha kuchyních a tradičních medicínách.

Tamarind je stálezelený strom, který může dosáhnout výšky až 30 metrů. Jeho plody jsou podlouhlé, hnědé lusky, které obsahují sladkokyselou dužninu a několik tvrdých semen. Dužnina tamarindu je bohatá na vitamíny a minerály, včetně vitamínu C, draslíku a vápníku.

V kuchyni je tamarind oblíbený pro svůj jedinečný sladkokyselý chuťový profil. Je základní složkou mnoha tradičních jídel v Indii, Thajsku, Mexiku a dalších zemích. V Indii se tamarind často používá v sambaru, rasamu a dalších jídlech. V Thajsku je tamarind klíčovou složkou v pad thai. V Mexiku se tamarind používá k výrobě sladkých a kyselých nápojů a cukrovinek.

Historicky byl tamarind využíván nejen jako potravina, ale také v tradiční medicíně. V Ayurvédě, tradiční indické medicíně, se tamarind používá k léčení různých onemocnění, včetně zažívacích problémů a infekcí. V Africe se tamarind používá jako přírodní lék na malárii a jiné tropické nemoci.

Tamarind má také zajímavou historii. Předpokládá se, že pochází z východní Afriky, ale byl široce rozšířen v Indii již v době před naším letopočtem. Arabští obchodníci ho pak rozšířili po celém Středomoří a do jižní Evropy. Španělští a portugalští dobyvatelé ho přivezli do Nového světa, kde se rychle rozšířil v tropických oblastech.

Tamarind je tedy nejen chutný a výživný, ale také má fascinující historii a široké využití. Ať už ho používáte v kuchyni nebo jako přírodní lék, tamarind je skutečně univerzální plod s mnoha výhodami.

Máte rádi asijskou kuchyni? Zkuste se kouknout na www.tasteofasia.cz. Na našich stránkách najdete široký výběr asijských produktů, které vám pomohou připravit vaše autentické recepty. Zde najdete Tamarind.

Tamarind

Mohlo by vás zajímat

Oblíbené kategorie

Fotografie pouze hovězího masa na bílém pozadí

Maso

Omáčky

Těstoviny

Dezerty

Rýže

Saláty

Polévky

Plody moře